Ginekomastia – przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn
Ginekomastia jest problemem, który dotyczy wyłącznie mężczyzn i polega na przeroście tkanki piersiowej. W naszym gabinecie w Krakowie podczas konsultacji przeprowadzamy kwalifikację pacjenta do odpowiedniego rodzaju zabiegu chirurgicznego.
Jak przebiega zabieg ginekomastii?
Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu ginekomastii jest przerost tkanki piersiowej u mężczyzn, który może występować w jednej lub obu piersiach.
Zabieg polega na usunięciu nadmiernie rozwiniętej tkanki piersiowej. Ginekomastia może mieć charakter gruczołowy (wymagający wycięcia nadmiaru gruczołu), tłuszczowy (realizowany poprzez liposukcję) lub najczęściej mieszany (łączący liposukcję z wycięciem gruczołu).
Operacja zazwyczaj rozpoczyna się od nacięcia skóry w obrębie granicy otoczki brodawki, najczęściej w dolnej połowie. Przez to nacięcie usuwana jest tkanka zabrodawkowa. Liposukcja natomiast polega na odsysaniu nadmiaru tłuszczu.
Usunięte tkanki są wysyłane do badania histopatologicznego. Zabieg może być przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn może występować w każdym wieku i prowadzić do dyskomfortu oraz negatywnego postrzegania własnego ciała.
Korzyści z wykonania zabiegu ginekomastii
Zabieg ginekomastii ma na celu przede wszystkim poprawę samopoczucia pacjenta poprzez przywrócenie wielkości piersi do naturalnych proporcji.
Zalecenia po zabiegu ginekomastii:
- Po zabiegu konieczne jest noszenie pasa uciskowego przez okres sześciu tygodni.
- Należy całkowicie unikać słońca oraz solarium przez sześć tygodni po zabiegu.
- Intensywne ćwiczenia fizyczne można wznowić po upływie około sześciu miesięcy od zabiegu.
Zalecenia pooperacyjne mogą być modyfikowane na bieżąco, w zależności od przebiegu pooperacyjnego.
Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu ginekomastii:
- Otyłość lub znaczna nadwaga.
- Zaburzenia krzepliwości.
- Niektóre choroby, m.in. nieregulowana cukrzyca.
- Infekcje skórne.

