Osocze bogatopłytkowe („wampirzy lifting”, PRP)
W ostatnim czasie zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego (PRP – Platelet Rich Plasma) zyskał na popularności. Osocze bogatopłytkowe jest preparatem krwiopochodnym, uzyskiwanym bezpośrednio z krwi pacjenta, co minimalizuje ryzyko reakcji alergicznych i zapewnia bezpieczeństwo.
Preparat ten jest bogaty w komórki macierzyste oraz czynniki wzrostu, które stymulują inne komórki do podziału i regeneracji, przywracając skórze młodzieńczą witalność. W rezultacie skóra staje się gładsza, bardziej elastyczna i wyraźnie młodsza.
Zabieg przeprowadzany jest w trzech etapach. W pierwszym etapie pobierana jest krew pacjenta do specjalnych probówek, a jednocześnie na miejsce, w którym będzie podawane osocze, nakładana jest maść znieczulająca.
W drugim etapie krew w probówkach poddawana jest procesowi wirowania w specjalnej wirówce, co pozwala na oddzielenie erytrocytów i leukocytów od osocza zawierającego płytki krwi.
Trzeci etap polega na podaniu odwirowanego osocza pacjentowi za pomocą ostrzykiwania skóry cienką igłą. Proces ten może być realizowany techniką klasyczną, jak w mezoterapii, lub liniowo wzdłuż zmarszczek bądź fałdów skóry. Cały zabieg trwa około 60 minut. Po jego zakończeniu mogą wystąpić zaczerwienienia oraz zasinienia w miejscach nakłuć, które ustępują indywidualnie, zazwyczaj w ciągu kilku godzin do 2-3 dni.
Wskazania do zabiegu osoczem bogatopłytkowym
- Skóra zmęczona, pozbawiona napięcia, o niejednolitym kolorze.
- Skóra wysuszona, wiotka, bez blasku, z oznakami starzenia oraz zmniejszonej gęstości.
- Przyspieszenie procesu gojenia po inwazyjnych zabiegach medycyny estetycznej, takich jak laseroterapia.
- Odpowiednie dla pacjentów uczulonych na wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego.
- Blizny po trądziku.
- Blizny przerostowe (keloidy).
- Trądzik różowaty.
- Różne typy łysienia.
- Rozstępy.
Korzyści zabiegu osoczem bogatopłytkowym
Osocze bogatopłytkowe (PRP) indukuje aktywację płytek krwi, które wytwarzają czynniki wzrostu, stymulujące procesy regeneracji tkanek. Działa to na rzecz aktywacji komórek macierzystych, ich namnażania oraz pobudzania fibroblastów do syntezy nowego kolagenu.
Technologia PRP zapewnia długotrwałe efekty w zakresie regeneracji, odnawiania i rewitalizacji skóry twarzy. Co istotne, jest to rozwiązanie w pełni naturalne i biokompatybilne z organizmem, eliminujące ryzyko nietolerancji, alergii oraz innych reakcji immunologicznych.
Przeciwwskazania do zabiegu osoczem bogatopłytkowym
- Choroby krwi
- Nowotwory
- Choroby wirusowe (HIV, czynne zakażenie WZW B oraz WZW C)
- Ciąża
- Laktacja
- Aktywne infekcje
- Przyjmowanie niektórych antykoagulantów
